Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Są też tacy, którzy piją ją na litry, nie na filiżanki. Nadmierne spożywanie kawy może prowadzić do zatrucia kofeiną, które wpisane jest do rejestru chorób psychicznych.
Kofeina uzależnia
Kofeina jest substancją występującą naturalnie w liściach i nasionach wielu roślin. Aktywuje centralny układ nerwowy i zwiększa poziom czujności. Znajduje się w kawie, herbacie, wielu napojach izotonicznych i energetycznych. Kofeina daje zazwyczaj zastrzyk energii, chwilowo poprawia nastrój. Wiele osób twierdzi, że kofeina zwiększa ich poziom czujności i skupienia. Kofeina powinna być spożywana w umiarkowanych ilościach, ponieważ jej zbyt wysokie dawki mogą negatywnie wpływać na organizm. Mogą powodować bóle i zawroty głowy, nerwowość i niepokój, a także bezsenność. Uznaje się, że dorosły człowiek może przyjąć zaledwie 200 do 300 mg kofeiny dziennie. Mniej więcej taką ilość kofeiny zawierają 4 espresso, 2 cappuccino lub 2 latte. Spożywanie zaledwie 100 mg kofeiny dziennie może spowodować uzależnienie. Kofeina coraz częściej stosowana jest jako dodatek do witamin i produktów spożywczych.
Objawy zatrucia kofeiną
Pobudzenie, nerwowość, podekscytowanie, bezsenność, zaczerwienienie twarzy i dolegliwości żołądkowo-jelitowe to najbardziej charakterystyczne objawy zatrucia kofeiną. Objawy te mogą wystąpić również u dzieci, osób starszych lub osób, które nie są regularnie narażone na działanie kofeiny, nawet przy niskich dawkach. Zatrucie kofeiną występuje, gdy jej spożyciu towarzyszy pięć lub więcej objawów. Pojawiają się one podczas lub niedługo po przyjęciu kofeiny. Po spożyciu 1 grama kofeiny mogą pojawić się: skurcze mięśni, chaotyczne myśli i mowa, tachykardia lub arytmia serca, a także pobudzenie psychoruchowe i niepokój. W przypadku diagnozy zatrucia kofeiną symptomy powodują znaczny dyskomfort. Zatrucie może również wpływać na pogorszenie ogólnego samopoczucia, zmniejszenie produktywności i zaburzenia w relacjach międzyludzkich.
Jak przebiega zatrucie kofeiną?
Objawy zatrucia kofeiną zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Na ogół nie mają trwałych konsekwencji, ale ludzie, spożywający jej dużą ilość kofeiny, mogą wymagać pomocy medycznej. Wysokie dawki mogą być nawet śmiertelne. Pacjenci podczas zatrucia skarżą się najczęściej na zakłócenia snu i poczucie nadpobudliwości. U młodych ludzi zatrucie występuje często po spożyciu dużej ilości napojów energetycznych. Dzieci są narażone na zatrucie przede wszystkim z powodu niewielkiej masy ciała, braku tolerancji i niewielkiej wiedzy na temat działania kofeiny. Nie powinno się lekceważyć zagrożeń, które niesie za sobą spożywanie kofeiny. Należy spożywać ją z umiarem i obserwować reakcję swojego organizmu. Zatrucie kofeiną może wpłynąć negatywnie na życie osobiste i zawodowe, pogarszać samopoczucie i przeszkadzać w kontrolowaniu emocji, dlatego warto zachować ostrożność.