Domowe sposoby na bezsenność

Domowe sposoby na bezsenność

Domowe sposoby na bezsenność

Powody zaburzeń snu są bardzo różne, co utrudnia prawidłową diagnozę. Bezsenność przygodna może być wynikiem pracy zmianowej lub przemieszczenia pomiędzy strefami czasowymi, podczas gdy bezsenność krótkotrwałą może wywołać długotrwały stres. Może ona również towarzyszyć niektórym chorobom. Jak wygląda leczenie bezsenności? Poznaj domowe sposoby. 

Leczenie bezsenności

Warto zacząć od łagodnych metod. Nie powinno się od razu stosować silnych leków. Osoba cierpiąca na bezsenność powinna starać się kłaść się i wstawać o stałej porze. Powinna również unikać drzemek w ciągu dnia i spędzania czasu w łóżku, poza godzinami przeznaczonymi na sen. W spokojnym zasypianiu nie sprzyja także spożywanie ciężkostrawnych potraw i przyjmowanie dużej ilości płynów, na krótko przed snem. Regularna aktywność fizyczna poprawia jakość snu, ale należy pamiętać, że wszelkie ćwiczenia pobudzają organizm, więc nie należy ich wykonywać o zbyt późnej porze. Niewskazane są również gorące kąpiele tuż przed snem. Podniesiona temperatura ciała powoduje problemy z zaśnięciem i zwiększa ilość wybudzeń w ciągu nocy. Warto zadbać o relaks, rozluźnienie mięśni oraz zmniejszenie napięcia. W tym celu można np. poczytać książkę lub włączyć spokojną muzykę. Należy kłaść się do łóżka dopiero wtedy, gdy wyraźnie poczujemy się śpiący.

Domowe sposoby na bezsenność

Przed snem najlepiej jeść produkty naturalne, które pobudzają szyszynkę do wydzielania melatoniny - środka na zdrowy, spokojny sen. Takim produktem jest np. sok wiśniowy, który zawiera tryptofan - aminokwas, przekształcający się w serotoninę. Serotonina z kolei powoduje, że w organizmie zwiększa się stężenie melatoniny. Nasz organizm wyprodukuje najwięcej melatoniny, gdy przed snem zjemy trochę malin. Aby spać spokojnie, warto wprowadzić do swojej diety owoce takie jak truskawki, jeżyny czy porzeczki. To wspaniałe katalizatory produkcji melatoniny. Bogate w tryptofan są również banany. Na sen znakomicie działają także nasiona słonecznika i migdały. Są one źródłem magnezu oraz witamin, które pozwolają rozluźnić mięśnie i zrelaksować się. Przed snem nie należy spożywać obfitych posiłków. Kolacja powinna być lekka i powinno się ją zjeść maksymalnie dwie godziny przed snem.

Kiedy sięgnąć po leki na bezsenność?

Bezsenne noce bardzo negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Strach przed kolejną nocą bez snu może skłonić do sięgnięcia po środki uspokajające lub nasenne. Stosując je, warto zachować ostrożność i stosować się do zaleceń. Tego typu środki mogą prowadzić do uzależnienia, dlatego należy być czujnym. W stanach niepokoju, pobudzenia lub napięcia emocjonalnego zaleca się stosowanie preparatów ziołowych. Najlepiej wybrać te, które w swym składzie zawierają np. korzeń kozłka lub melisę. Jeśli techniki relaksacyjne w połączeniu z preparatami ziołowymi nie przynoszą efektów, może zajść konieczność stosowania silniejszych leków. W takim przypadku należy udać się do lekarza, który przyjrzy się naszym problemom, uwzględni stan zdrowia i wybierze najlepszy preparat. 

Skomentuj artykuł