Naturalne domowe sposoby na przeziębienie

Naturalne domowe sposoby na przeziębienie

Naturalne domowe sposoby na przeziębienie

Brak energii, osłabienie, ból głowy lub katar to zazwyczaj pierwsze objawy przeziębienia. Infekcję najlepiej jest stłumić w zarodku, więc nie ma na co czekać! Zastosuj sprawdzone, domowe sposoby na przeziębienie i nie daj się pokonać chorobie. 

Domowy sposób na katar

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiernej wydzieliny są inhalacje. Olejek sandałowy, sosnowy, lawendowy czy miętowy łagodzą dolegliwości bólowe.  Działają również odkażająco i ściągająco. Kilka kropli olejku można dodać także do kąpieli. Pomaga to w udrożnieniu nosa, działa kojąco i zmniejsza bóle mięśni. Olejki można również wcierać w klatkę piersiową przed snem. Ułatwia to zasypianie i przynosi ulgę. Innym sposobem na pozbycie się kataru jest płukanie jamy nosowej. Roztwór soli fizjologicznej lub woda z solą pomogą w rozrzedzeniu i usunięciu wydzieliny. Nie jest to może najprzyjemniejszy sposób walki z katarem, ale na pewno skuteczny. 

Domowy sposób na kaszel

Syrop z tymianku sprawdzi się świetnie w walce z mokrym kaszlem. Działa łagodząco i pomaga w odkrztuszaniu flegmy. Działa wykrztuśnie i łagodząco. Tymianek odkaża drogi oddechowe, natomiast miodunka pomaga w odkrztuszaniu i regeneracji śluzówki dróg oddechowych. Aby przygotowana mikstura dobrze smakowała, warto dodać do niej nasiona anyżu, lukrecję lub na przykład kwiat pierwiosnka. 

Niezawodnym lekarstwem na kaszel jest również syrop cebulowy. Plasterki cebuli należy posypać cukrem i poczekać, aż puści soki. Działa ona odkażająco, przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Ma mnóstwo właściwości korzystnych dla organizmu i zawiera wiele witamin. W przypadku kaszlu suchego warto pić zioła takie jak czeremcha amerykańska i hyzop. W połączeniu ich z miodem otrzymamy syrop przeciwkaszlowy i uspokajający. Rośliny takie jak podbiał, prawoślaz lekarski czy malwa pomogą zwalczyć uczucie pieczenia i drapania w gardle. 

Domowy sposób na ból gardła

Płukanie gardła płynem z szałwii, rozmarynu i przywrotnika może pomóc w zwalczeniu podrażnienia błony śluzowej. Płyn ten używany jest również podczas zapalenia krtani i w stanach podrażnienia strun głosowych. Do płukania gardła można zastosować również roztwór nadmanganianu potasu. Jest on dostępny w aptece bez recepty. Olejki eteryczne również znajdują tutaj swoje zastosowanie. Olejek sandałowy, kadzidłowcowy i lawendowy można stosować w inhalacjach. Olejki można także dodawać do oleju migdałowego, a następnie smarować nim bolące gardło. Kolejnym sposobem na ból gardła jest picie ciepłego mleka z miodem oraz stosowanie syropu z buraka lub cebuli. 

Domowy sposób na gorączkę

Gorączka jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu. Stan podgorączkowy odgrywa ważną rolę w zwalczaniu infekcji, dlatego nie powinno się od razu go zwalczać. Jeśli natomiast gorączka wzrasta, można spróbować ją zbić lekami dostępnymi bez recepty. Najlepiej sprawdza się paracetamol i ibuprofen oraz aspiryna (niewskazane dla dzieci). Paracetamol jest stosunkowy bezpieczny i ma mało działań niepożądanych. Warto jednak zachować czujność i stosować się do zaleceń w ulotce. Przekraczanie maksymalnej dobowej dawki, może prowadzić nawet do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Jeśli gorączka nie ustępuje i jest wysoka, należy skorzystać z porady lekarza i zastosować się do jego zaleceń.

Skomentuj artykuł