Coraz więcej dużych miast chwali się, że woda dostarczana do mieszkań jest zdatna do picia. Niestety jednak stan rur kanalizacyjnych, w większości przestarzałych, pozostawia wiele do życzenia. Dlatego warto zainteresować się kupnem dzbanka filtrującego wodę.
Po co nam dzbanek z filtrem?
Woda płynąca z naszych kranów poddawana jest kontroli w stacjach uzdatniających. No właśnie - tam woda jest dobra, ponieważ niezanieczyszczają jej bakterie i osady z sieci rur spoczywających pod powierzchnią miasta. Aby zatem pić czystą wodę, aby wyeliminować osadzanie się kamienia na ściankach czajnika czy żelazka, powinniśmy zainwestować w dzbanek z filtrem do wody. Jest też inna, bardzo ważna, globalna zaleta takiego rozwiązania. Zaprzestanie kupowania wody w butelkach PET wpływa korzystnie na środowisko, bo nie powiększa - ogromnej już i tak - góry śmieci.
Jak działa filtr do wody?
Większość filtrów bazuje na aktywnym węglu - substancji czynnej, która wyłapuje chlor i zanieczyszczenia. Wskutek tego poprawia się smak, zapach oraz jakość wody. Ponadto filtry do wody mogą składać się z wielu różnofunkcyjnych warstw: żywica jonowymienna zmiękczy wodę; złoże alkaliczne dzięki obecności jonów sodu, wapnia i potasu, podniesie poziom pH wody. Filtry powinno się wymieniać mniej więcej co miesiąc. Ponieważ dzbanki różnych producentów różnią się między sobą, należy zwracać uwagę na dobór filtrów. Filtry nie są uniwersalne, dlatego może zdażyć się tak, że filtr marki X nie będzie pasował do dzbanka filtrującego marki Y.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzbanka filtrującego wodę?
Zawsze, cokolwiek kupujemy, powinniśmy kierować się dostosowaniem produktu do naszych indywidualnych potrzeb. Mechanizm, na którym opiera się dzbanek filtrujący wodę, jest praktycznie taki sam u różnych producentów. Dlatego tym, co może różnicować dzbanki między sobą, są parametry fizyczne takie jak: pojemność, tworzywo, z jakiego jest wykonany produkt, a także dostępność filtrów i wskaźnik zużycia filtra.
Pojemność dzbanka - Zasada jest prosta - im więcej domowników, tym większa powinna być pojemność dzbanka. Najczęściej spotykaną pojemnością dzbanków filtrujących jest 1,4 l, które sprawdzi się świetnie przy dwóch osobach użytkujących.
Materiał, z jakiego wykonany jest dzbanek - Plastikowy dzbanek będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem dla rodzin, w których znajdują się małe dzieci. Z drugiej strony jednak zaletą wyboru szklanego dzbanka jest to, że w faktyczny sposób przyczyniamy się do ograniczenia używania plastiku.
Dostępność filtrów - Zanim zdecydujemy się na któryś dzbanek, warto pomyśleć o tym, co będzie, gdy skończą się filtry dołączone na początku do produktu głównego. Jest to istotne szczególnie w przypadku wyboru dzbanka mniej znanej firmy. Istotne z punktu widzenia domowego budżetu jest również to, ile kosztuje pojedynczy filtr.
Wskaźnik zużycia filtra - Obecnie większość dzbanków posiada taki wskaźnik. Pokazuje on, ile czasu pozostało do wymiany filtra. Pamiętajmy jednak, że jest to czas przybliżony.