Erytrytol, czyli erytrol – poznaj właściwości i zastosowanie tego zamiennika cukru

Erytrytol, czyli erytrol – poznaj właściwości i zastosowanie tego zamiennika cukru

Erytrytol, czyli erytrol – poznaj właściwości i zastosowanie tego zamiennika cukru

W ostatnich czasach obserwuje się co raz większe zainteresowanie zdrowym stylem życia. Dążymy do tego żeby być zdrowi i pełni sił. Na efekty w tej sferze mają wpływ takie czynniki jak właściwa dieta i aktywność fizyczna. Skupiając się na pierwszym z nich, często decydujemy się na wyeliminowanie z Naszego jadłospisu cukru. Nie jest to łatwe ze względu na pewne nawyki i przyzwyczajenia. Lubimy słodki smak. Kojarzy on się Nam z czymś pozytywnym, a dania z jego dodatkiem są po prostu smaczne. Rozwiązaniem tego problemu wydaje się być zamiennik cukru -  jakim jest erytrytol (poliol, alkohol cukrowy).

Poliole otrzymywane są w reakcji redukcji odpowiednich cukrów prostych (naturalnie występujących w owocach, warzywach, czy też grzybach). Źródłem tytułowego alkoholu cukrowego są m.in. winogrono i arbuz. Jego produkcja przebiega na skalę przemysłową z użyciem konkretnych drożdży osmofijnych. Dzięki odpowiednim reakcjom, wartość energetyczna erytrolu wynosi zaledwie 0,2kcal na 1g (jest to tak niska wartość, przez co można stwierdzić, że jest to produkt bezkaloryczny). Jego poziom słodkości określa się na poziomie 70-80% sacharozy (zwykłego cukru). Ponad to nie pozostawia on nieprzyjemnego posmaku w ustach.

Powszechnie spotykany jest w przemyśle spożywczym (składnik wyrobów cukierniczych, słodyczy), kosmetycznym (składnik pasty do zębów, płynu do płukania jamy ustnej, kremów, perfum), jak i w farmaceutycznym (nośnik substancji aktywnych w tabletkach).

Zalecana ilość spożywania erytrolu oraz jego indeks glikemiczny

90% spożytego erytrolu jest wydalana z Naszego organizmu w postaci niezmienionej. Tylko niewielka jego część może dostawać się do okrężnicy gdzie ulega procesom fermentacji. W ich wyniku może się pojawić niepożądany dyskomfort (biegunka, gazy). Jednak warto podkreślić, że dzieje się to tylko w momencie przyjęcia zbyt dużej jego dawki. Ustalono bezpieczną porcję – dla kobiet wynosi ona 0,8g, zaś dla mężczyzn 0,66g na kilogram masy ciała.

Indeks glikemiczny erytrolu wynosi 0. Oznacza to, że jego spożycie nie powoduje wzrostu stężenia glukozy we krwi. W związku z tym jest to produkt bezpieczny dla diabetyków. Ponad to udowodniono w wielu badaniach jego antyoksydacyjne działanie. Dodatkowo określono go skutecznym, pomocnym środkiem w walce z próchnicą.

Często z racji, że jest to produkt dla Nas nowy, mamy pewne obawy z jego spożyciem. Warto pamiętać, że jest to produkt dokładnie przebadany. Figuruje on jako dodatek do żywności dopuszczony w Unii Europejskiej i nie ma określonej dziennej dopuszczalnej dawki spożycia.

Erytrytol w rozsądnej cenie znajdziesz w sklepie stacjonarnym jak i internetowym https://slodkie-zdrowie.pl/pl/zamienniki-cukru/90-erytrol-erytrytol-1kg-5904730307383.html

Skomentuj artykuł