Śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek dnia. Powinno nam zatem dostarczyć dużo energii i zapewnić dobre samopoczucie w dalszej części dnia. W ostatnim czasie jedzenie owsianki na śniadanie stało się bardzo popularne. Dowiedz się dlaczego!
Bogactwo witamin i minerałów
Owies jest bogaty w białko i wyposażony w najlepszy zestaw aminokwasów. Płatki owsiane z mlekiem lub jogurtem dostarczają dużą dawkę witaminy B6. Ma ona wpływ na polepszenie koncentracji, poprawę pamięci i szybsze przyswajanie wiedzy. Witamina B1 świetnie sprawdzi się podczas zwalczania poczucie zmęczenia czy podirytowania. Witamina E chroni komórki i spowalnia procesy starzenia. Owies pozytywnie wpływa na samopoczucie, likwiduje zły nastrój i zawiera substancje antydepresyjne. Jest również źródłem flawonoidów, które ogrywają rolę podobną do witamin.
Źródło błonnika
Pełne ziarno składa się w 1/3 z błonnika, z czego aż 1/5 rozpuszcza się w wodzie. Obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom. Błonnik rozpuszczalny w owsie to głównie beta-glukan - węglowodan tworzący w przewodzie pokarmowym lepkie żele, które są odporne na działanie enzymów trawiennych. Ma właściwości prebiotyczne oraz pełni funkcję płynnego opatrunku. Zapobiega otyłości i cukrzycy typu 2 oraz zapobiega namnażaniu się komórek nowotworowych. Błonnik wzmacnia również układ immunologiczny. Błonnik nierozpuszczalny także pełni ważną funkcję. Pomaga m.in. przy nadkwasocie i zgadze, poprawia pracę jelit oraz daje poczucie sytości, dlatego jest często polecany w odchudzających dietach.
Cenne kwasy tłuszczowe
Owies, w porównaniu do innych zbóż, zawiera najwięcej tłuszczu. Jednak tłuszcz ten jest bardzo cenny i zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy te zapobiegają powstawaniu zakrzepów krwi. Pełnią również istotną funkcję w profilaktyce i leczeniu miażdżycy. Organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać tego rodzaju kwasów, dlatego tak ważne jest ich dostarczanie. Ponadto, dbają one o nawilżenie skóry, łagodzą podrażnienia i chronią przed nowotworami. Najnowsze badania dowiodły, że owies jako jedyny dostarcza awentramidów. Są to bioaktywne substancje, które chronią przed miażdżycą, zawałem serca i udarem mózgu. Mają także właściwości antyoksydacyjne - wyłapywują groźne formy reaktywne tlenu, które uszkadzają komórki organizmu.