Stosując odpowiednią dietę, można szybko uporać się ze stresem. Niektóre składniki spożywcze mają moc łagodzenia skutków stresu, dlatego warto je poznać. Dowiedz się, jakie produkty powinny znaleźć się na Twoim talerzu i wprowadź je do jadłospisu już dziś!
Witamina B i flawonoidy
Witaminy z grupy B pomagają zwalczyć stres i wzmacniają system nerwowy. Witamina B1, znajdująca się między innymi w fasoli i kaszy, zapobiega depresji, uspokaja i reguluje wzrost komórek nerwowych. Witamina B, którą znajdziemy w kapuście, awokado czy brokułach, dodaje nam energii. Witaminę B6 znajdziemy natomiast w drobiu, rybach i wołowinie. Łagodzi ona stany lękowe, bierze udział w syntezie serotoniny i wspomaga wchłanianie magnezu. Istotną rolę w zwalczaniu stresu ogrywają flawonoidy. Są to naturalne substancje, które chronią komórki przed działaniem wolnych rodników i mają wpływ na ośrodkowy oraz obwodowy układ nerwowy. Flawonoidy znajdziemy w świeżych owocach i warzywach, szczególnie w jabłkach, bananach, winogronach, papryce, ogórku i cebuli.
Magnez, cynk i wapń
Kolejną substancją, która pomoże nam się zrelaksować i pozbyć dokuczliwych skutków stresu jest magnez. Stabilizuje on funkcje układu nerwowego i pracę mózgu. Odpowiednia ilość magnezu zapewnia nam dopływ energii do szarych komórek, poprawia pamięć oraz uspokaja. Magnez znajdziemy w kaszy gryczanej, orzechach, bananach, szpinaku, żółtym serze oraz czekoladzie. Istotną rolę w naszym organizmie odgrywa również cynk i wapń. Cynk wchodzi w skład każdej komórki organizmu. Jest potrzebny do produkcji wielu enzymów i hormonów oraz wpływa na czynność mózgu. Cynk znajduje się w chudym mięsie, fasoli, grochu, owocach morza oraz w pełnoziarnistym chlebie pszennym. Wapń bierze udział w uwalnianiu neuroprzekaźników oraz produkcji hormonów żeńskich, mających wpływ na stan psychiczny kobiety. Wapnia należy szukać w nabiale, brokułach, żółtym serze, soi oraz fasoli. Przyswajanie wapnia może utrudniać nadmiar białka i kofeiny, a także spożywanie alkoholu.
Węglowodany złożone i tryptofan
Węglowodany złożone pozwalają utrzymać stężenie glukozy na stałym poziomie, dzięki czemu mózg produkuje odpowiednią ilość serotoniny. Serotonina to hormon stresu odpowiedzialny za poprawę nastroju i uspokojenie. Aby utrzymać go na odpowiednim poziomie, powinniśmy jeść pieczywo, makaron, kaszę, ryż oraz ziemniaki. Kolejną bardzo ważną substancją jest tryptofan. Jest to aminokwas potrzebny do produkcji neuroprzekaźników: serotoniny i melatoniny. Biorą one udział w kontrolowaniu nastroju i snu oraz pomagają radzić sobie ze stresem. Tryptofan znajduje się w nasionach dyni i słonecznika, orzechach ziemnych, rybach morskich, jajkach oraz bananach.