Włosy puszące się zwykle są wysoko porowate, suche i cienkie. Wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Kluczowe w pielęgnowaniu włosów puszących się jest używanie specjalistycznych kosmetyków. Wśród nich, prym wiodą oczywiście kosmetyki naturalne, wolne od parabenów, alkoholu i silikonów. Jak dobierać takie kosmetyki, jakich błędów w pielęgnacji nie popełniać oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne są wskazane, żeby włosy przestały się puszyć? Sprawdźcie!
Szampony do puszących się włosów
Po pierwsze, aby puszące się włosy należy przestać traktować agresywnymi szamponami z SLS i alkoholem. Wskazane jest używanie takich specyfików, które będą miały w sobie substancje olejujące i skórę głowy i same włosy. Są to zwykle szampony naturalne antyalergiczne, zawierające w sobie naturalne emolienty (np. oliwę z oliwek). Warto tutaj zaprzyjaźnić się z apteką lub z półkami pełnymi produktów dla niemowląt w supermarketach. Odpowiednim miejscem dla osób zmagających się z puszącymi się włosami jest też oczywiście drogeria ekologiczna. Delikatne szampony bez drażniących detergentów można stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach - po farbowaniu włosów lub po intensywnym wysiłku fizycznym lub po przebywaniu w pyle. Jeśli jednak nie jesteśmy wystawieni na działanie takich czynników brudzących włosy i skórę głowy, to należy zaniechać codziennego używania drogeryjnego głęboko czyszczącego szamponu z SLES i z SLS.
Olejowanie włosów puszących się
Puszące się włosy jak wody potrzebują olejowania. Maski z oliwy z oliwek i miodu należy nakładać na nie regularnie (używając do tego najlepiej miodu naturalnego). Olejowanie może odbywać się też przy użyciu olejku arganowego. Zdecydowanie do uzdrawiającego olejowania nie należy używać popularnych olejków za kilkanaście złotych z drogerii. Zwykle ma ona w składzie drażniący alkohol i silikony, które, mimo że na początku dają spektakularne efekty (wyraźnie wygładzają włosy), to jednak przy dłuższym stosowaniu sprawiają, że fryzura powinna być w zasadzie przeznaczona wyłącznie do ścięcia.
Regularne używanie masek odżywczych
Poza regularnym olejowaniem, konieczne jest odżywianie włosów. Przynajmniej raz w tygodniu postarajmy się nałożyć na nie maskę i potrzymać ją w cieple przez około godzinę. Silnie odżywka naturalna maska do włosów musi być wolna od parabenów, silikonów, alkoholu, olejów mineralnych i innych składników, które nie służą ani kondycji naszych włosów, ani naszemu zdrowiu.
Podsumowanie
Powyższe rytuały: olejowanie, używanie naturalnych kosmetyków do mycia, nakładanie masek regenerujących włosy, są bardzo skuteczne, ale pod warunkiem, że będziemy przestrzegać ich odbywania regularnie i przy użyciu najlepszej jakości produktów.