Saletra amonowa - uniwersalny nawóz podstawowy

Saletra amonowa - uniwersalny nawóz podstawowy

Saletra amonowa - uniwersalny nawóz podstawowy

Saletra amonowa to mineralny nawóz stosowany jest tak samo chętnie w ogrodach jak i przy uprawach roślin użytkowych. Poznaj jak ją poprawnie wykorzystywać by podnieść wielkość swoich plonów.

Skład nawozów saletrowych

Saletra amonowa jest to solą kwasu azotowego i amoniaku, o wzorze chemicznym NH4NO3. Mimo, że występuje jako jednorodna substancja producenci nawozów sprzedają często z dodatkami. Saletra najczęściej wzbogacana jest mączką dolomitową. Jest to popularny wypełniacz nawozów, zawierający magnez i wapń. Na bazie Warto też wiedzieć, że skład saletry amonowej sprzedawanej jako nawóz może być wzbogacony o inne substancje. Wykorzystując saletrę amonową produkowany jest tzw. saletrzak, w którym poza samą saletrą znajdziemy również węglan wapnia i węglan magnezu.

Mechanizm działania

Saletra amonowa jest substancją o właściwościach higroskopijnych. Pochłaniając wilgoć powoduje zbrylanie się nawozu. Wielu producentów swoją saletrę oferują w postaci drobnego granulatu z dodatkową osłonką. Jej największa zaleta wiąże się ze stosunkowo dużą ilością azotu, który jest jednym z podstawowych pierwiastków niezbędnych w prawidłowym rozwoju roślin uprawnych oraz ozdobnych.
Stosowanie saletry amonowej skutkuje poprawę wydłużenie okresu wegetacyjnego roślin i znaczny wzrost ich masy nadziemnej. W przypadku upraw ozimych pozwala roślinom na szybką regeneracji po okresie mrozów. Miesza się ją z glebą lub rozprowadza na jej powierzchni. W obu przypadkach wykorzystywana jest doskonała rozpuszczalność w wodzie zarówno w postaci wilgoci zawartej w glebie jak i tej pochodzącej bezpośrednio z opadów. Po rozpuszczeniu się uwalniane do gleby są dwie formy azotowe: azotanowej reszty kwasowej oraz części amonowej. Zauważalne są znaczne różnice między szybkością ich wykorzystywania przez rośliny. Pierwsza forma jest wchłaniana bezpośrednio po rozpuszczeniu się i rozprowadzeniu w glebie, druga zaś dostarczana jest za pomocą kompleksu sorpcyjnego gleby. Warto wspomnieć, że frakcja amonowa azotu nie jest wymywana z gleby. Dzięki temu nawożone saletrą rośliny mogą szybko uzupełnić swoje niedobory, a także przez pewien okres czasu mają swoisty zapas azotu, z którego mogą korzystać. Ponadto obecność w glebie saletry amonowej ogranicza wchłanianie nadmierne potasu oraz wspomaga wchłanianie fosforu. 

Uniwersalność- największa siła saletry amonowej

Zawartość w równych ilościach frakcji azotowej i amonowej tak dobrze przyswajalnych przez wszystkie rośliny pozwoliła stać się saletrze amonowej jednym z najlepszych rodzajów nawozu na rynku. Możliwość komponowania na jej bazie ciekawych mieszanek znacznie ułatwia prowadzenie skutecznego nawożenia. Dzięki saletrze amonowej rośliny otrzymują kompleksowe odżywienie, a rolnicy o wiele bardziej obfity plon.

Skomentuj artykuł