Orangutany - zagrożenia w naturalnym środowisku

Orangutany - zagrożenia w naturalnym środowisku

Orangutany - zagrożenia w naturalnym środowisku

Orangutany mają bardzo elastyczne ramiona i biodra oraz długie i silne kończyny. Mają włosy koloru czerwonawego, są spokojne, łagodne i powolne. Przez większość dnia siedzą na gałęziach drzew tropikalnych i zajadają się soczystymi owocami. Prowadzą beztroskie życie, zamieszkując lasy tropikalne. Ludzie dokładają niestety wszelkich starań, żeby zakłócić im spokój. 

Nieprzeciętna inteligencja i spokój

Orangutany charakteryzują się bardzo wysokim poziomem inteligencji. Mają świetną orientację w terenie i zawsze potrafią wybrać właściwą drogę, przemierzając przez gęsty busz lasów tropikalnych. Potrafią zlokalizować drzewa owocowe i wiedzą dokładnie gdzie należy szukać żywności. Mają zdolność do posługiwania się różnego rodzaju narzędziami. Orangutany są również bardzo spokojne. Bywają agresywne jedynie w kryzysowych sytuacjach np. gdy samce walczą o zdobycie samicy. Samice są zainteresowane wydaniem na świat potomstwa jedynie raz na 6-10 lat, dlatego rywalizacja wśród samców jest tak zażarta. Samice orangutanów rodzą swoje młode średnio tylko raz na 8 lat.

Gatunek na wyginięciu

Samica orangutana wydaje na świat młode, dopiero gdy osiągnie 15 lub 16 rok życia. Samce osiągają pełną dojrzałość około 20 roku życia. Raz zdziesiątkowana populacja orangutanów może się już nigdy nie odrodzić. Masowe zniszczenia lasów tropikalnych doprowadziły do tego, że orangutany są na skraju wymarcia. Ze względu na duże zapotrzebowanie na olej palmowy, rośnie popularność nielegalnej wycinku drzew. Nielegalne kopalnie, rozległe pożary oraz kłusownictwo sprawiły, że populacja orangutanów zmniejszyła się o 80% w ciągu ostatnich 30 lat. Samice, będące matkami są bardzo często zabijane. Ich dzieci trafiają na targi, gdzie sprzedawane są jako maskotki. Rozwój infrastruktury i budowanie dróg podzieliły lasy. Ułatwiło to myśliwym namierzenie zwierząt i zabijanie ich w celu pozyskania mięsa. Najbardziej niebezpieczne są jednak plantacje oleju palmowego. Ich założenie wiąże się zwykle z masowym wycinaniem lasów, często przy użyciu ognia. Duża część zniszczocznych lasów znajduje się na bagnach leśnych i torfowiskach. Dym, powstały w czasie pożaru, jest bardzo tłusty i gęsty i wprowadza do atmosfery dużą ilość dwutlenku węgla.

Na ratunek orangutanom!

Olej palmowy jest wielofunkcyjny i bardzo popularny, dlatego jego plantacje jest szczególnie dochodowa. Niestety efektem zakładania takich plantacji na obszarach lasów, jest ogromne zagrożenie dla orangutanów i innych gatunków zwierząt. Aby nie doprowadzić do wyginięcia orangutanów, należy zwiększać wydajność plantacji, a nie ich obszar. Producenci oleju palmowego powinni chronić orangutany i być świadomi zagrożeń, jakie powodują. Trzeba zrobić wszystko, by powstrzymać myśliwych, którzy zabijają te niewinne zwierzęta. Lasy deszczowe są ich domem, dlatego powinny być chronione i wolne od kłusowników. Ludzie powinni to uszanować i dać zwierzętom żyć w spokoju. Lasy pełnią bardzo ważną funkcję w łagodzeniu zmian klimatycznych na świecie. Mają wpływ na skład atmosfery, regulują obieg wody w przyrodzie i chronią glebę. Powinniśmy zrobić wszystko, by powstrzymać ich wycinkę i tym samym zadbać o żyjące tam zwierzęta. 

Skomentuj artykuł