Jak pozbyć się elektrośmieci?

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, należy zbierać, odzyskiwać i recyklingować. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, naszym obowiązkiem jest umieszczenie odpadów elektrycznych w specjalnym punkcie odbioru, do tego przeznaczonym. Tylko w takim miejscu odpady, zawierające trujące substancje, zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania.

Niebezpieczne odpady

Świetlówki kompaktowe zużywają ok. 5 razy mniej energii, niż tradycyjne żarówki, a świecą nawet do 10 razy dłużej. Emitują mniejsze ilości dwutlenku węgla do atmosfery, co oznacza, że stanowią mniejsze zagrożenie i nie mają aż tak dużego wpływu na ocieplenie klimatu. Świetlówki kompaktowe zawierają jednak toksyczną rtęć, przez co nie można ich zaliczyć do zwykłych odpadów komunalnych. Bardzo ważne jest zatem bezpieczne utylizowanie zużytych lamp fluorescencyjnych. Powinniśmy wyrzucać je do przeznaczonych do tego celu kontenerów lub oddawać je do punktu skupu.

Diody LED

Alternatywą dla świetlówek kompaktowych może być oświetlenie wykorzystujące diody LED-owe. Żarówki LED-owe nie emitują promieniowania UV i pobierają najmniej prądu w porównaniu z halogenami, świetlówkami oraz tradycyjnymi żarówkami. Wydzielają mniej ciepła i mniej się nagrzewają. Charakteryzuje je również najdłuższa żywotność, są również bardziej ekologiczne i energooszczędne. Wadą diody elektroluminescencyjnych jest natomiast ich cena. Świetlówki kompaktowe są znacznie tańsze - pod warunkiem, że nie wyrzucimy ich do śmieci. Pozbycie się tego odpadu niezgodnie z prawem, może skończyć się karą grzywny w wysokości nawet 5 000 złotych. 

Obowiązki wynikające z ustawy

Odpowiedzialność za zużyty sprzęt oświetleniowy, AGD i RTV spoczywa zarówno na producentach, importerach, jak i użytkownikach. Producent, dystrybutor lub importer sprzętu zobowiązany jest umieścić na opakowaniu symbol przekreślonego kontenera na odpady oraz dołączyć do opakowania ulotkę, informującą o skutkach oddziaływania niebezpiecznych substancji, zawartych w produkcie. Konsument ma natomiast prawo do nieodpłatnego pozostawienia w sklepie starego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia. Nie wszyscy pracownicy sklepów są jednak chętni, by przyjmować duże ilości elektroodpadów. Co zatem należy zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym? 

Drugie życie starych urządzeń

Sprzęt AGD/RTV zawiera substancje, uznawane za szkodliwe, ale ponad 90% tych składników można ponownie wykorzystać! Można użyć ich między innymi do produkcji nowych urządzeń gospodarstwa domowego, części samochodowych czy mebli. Specjalne zakłady zajmują się przetwarzaniem starych sprzętów i poddają je procesom odzysku, recyklingu lub unieszkodliwiania. Jeśli w naszej okolicy nie ma żadnego tekigo zakładu, zużyty sprzęt możemy oddać na złom. Warto jednak sprawdzić, czy dany punkt złomu jest wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt. Stare urządzenia można również pozostawić w punkcie naprawy sprzętu AGD/RTV i tym samym dostarczyć właścicielom wielu części zamiennych. 

Gdzie oddać zużyty sprzęt - podsumowanie 

  • punkt zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

  • zakład przetwarzania sprzętu elektrycznego i elektronicznego

  • punkt skupu złomu (wpisany do rejestru zbierających zużyty sprzęt)

  • sklep – w przypadku zakupu nowego urządzenia

  • punkt napraw sprzętu AGD/RTV

  • zbiórka zużytego sprzętu (organizowana np. przez stowarzyszenia ekologiczne)

 

Skomentuj artykuł