Świat EKO

Zmarł ostatni nosorożec sumatrzański

Nosorożec nazywał się Tam i miał ok. 30 lat. Od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nerek oraz wątroby.  Po jego śmierci w Malezji pozostała już tylko jedna samica nosorożca sumatrzańskiego.

Ostatni samiec nosorożca sumatrzańskiego

Nosorożec zmarł w rezerwacie dzikiej przyrody Sabah, w malezyjskiej części wyspy Borneo. Już w 2015 roku władze Malezji uznały nosorożca sumatrzańskiego za gatunek, który wyginął. Wtedy dotyczyło to jednak zwierząt żyjących na wolności. Obecnie istnieje ogromne ryzyko, że wyginą również nosorożce trzymane w niewoli. Przed śmiercią od Tama pobrano materiał genetyczny. Niestety istnieje mała szansa, by udało się zapłodnić ostatnią żyjącą samicę. Ma ona bowiem problemy z macicą, co uniemożliwia jej zajście w ciążę. Próby sztucznego zapłodnienia samicy było podejmowane od 2011 roku, jednak nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów.

Giną kolejne gatunki zwierząt

Na naszych oczach giną kolejne gatunki zwierząt. Spóźniliśmy się, aby ocalić ary modre - oficjalnie zostały one ogłoszone gatunkiem wymarłym. Czy zdążymy uratować nosorożce sumatrzańkie?

“Nasze serca wypełnia smutek, opłakujemy śmierć gatunku. Teraz kiedy Tam już nie żyje, pozostała nam tylko Iman, ostatnia samica nosorożca sumatrzańskiego. Niech utrata Tama stanowi pobudkę. Nasza przyroda potrzebuje ochrony”  napisała organizacja WWF-Malaysia na Twitterze.

Nosorożec sumatrzański potrzebuje naszej pomocy

W Indonezji wciąż możemy spotkać nosorożce sumatrzańskie. Żyją one na Sumatrze oraz po indonezyjskiej stronie Borneo. Pracownicy rezerwatu dzikiej przyrody Saban dołożą wszelkich starań, aby zaopiekować się ostatnią przebywającą u nich samicą. Nie wykluczają również współpracy z Indonezją, jednak tam również sytuacja jest poważna. Populacja liczy ok. 80 osobników i cały czas się kurczy. Czasu jest coraz mniej, dlatego jak najszybciej powinny zostać podjęte działania. Nosorożec sumatrzański to wyjątkowy gatunek - jako jedyny gatunek nosorożca azjatyckiego ma dwa rogi. Jest najmniejszym (ok. 200-250 cm długości i ok. 100-130 cm wysokości) i jedynym owłosionym gatunkiem nosorożca. Do krytycznej sytuacji nosorożców przyczyniły się działania człowieka - kłusownictwo oraz utrata habitatu, który został przekształcony i wykorzystany do budowy dróg oraz uprawy rolniczej.

Powiązane artykuły

Do czego przydają się rozpylacze typu trigger?

Niezwykle przydatne i bardzo praktyczne jest użycie triggerów. Znajdą one swoje zastosowanie zarówno w domowych warunkach, jak i wielu innych przypadkach, z powodzeniem można je stosować w ogrodach...

23 wrzesień 2024 /
OU
Czytaj więcej

Wygodny kurier w weekendy

Wyobraź sobie, że masz pilną paczkę do wysłania w sobotę lub niedzielę. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wygodnego kuriera, który dostarcza paczki również w weekend...

29 czerwiec 2023 /
TD
Czytaj więcej

Czym wyczyścić kafelki w łazience i kuchni?

Czyszczenie kafelek w kuchni czy łazience jedynie pozornie jest prostym zadaniem. W rzeczywistości powierzchnie te są narażone na liczne rodzaje zabrudzeń.

7 lipiec 2022 /
KC
Czytaj więcej