Świat EKO

Setki tysięcy ton broni konwencjonalnej i chemicznej w Bałtyku!

Konferencja zorganizowana przez Komisję Europejską była poświęcona broni zalegającej w europejskich morzach. Uczestniczył w niej między innymi prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Na dnie Bałtyku zalega ok. 40 000 ton broni chemicznej i znacznie więcej broni konwencjonalnej - nawet 500 000 ton. 

Toksyczna broń w Bałtyku

Broń znajdująca się w morzach ma negatywny wpływ na ekosystem. Problem z zatopioną bronią jest największy właśnie w Morzu Bałtyckim. W Polsce badania na ten temat prowadzi Instytut Oceanologii PAN przy wsparciu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obecnie realizowany jest projekt Daimon. Ma on wymiar europejski i wspierany jest ze środków unijnych. Badania te mają pomóc w oszacowaniu, jakie ryzyko dla środowiska stwarza broń znajdująca się w Bałtyku. Badany będzie wpływ tego zanieczyszczenia na ryby i organizmy morskie oraz na ludzi. Według ekspertów zagrożenie stanowi kilka procent broni zalegającej w morzu. Projekt Daimon ma zidentyfikować, która broń jest niebezpieczna i którą trzeba będzie usunąć. 

Jak rozwiązać ten problem?

Badania mają pomóc opracować plan działania, który umożliwi rozwiązanie problemu. W tym celu przeprowadzonych zostanie wiele akcji. Będzie to między innymi monitoring broni oraz ograniczenie działalności człowieka na zagrożonym terenie. W niektórych przypadkach konieczne może być wyciągniecie i zniszczenie tej broni. Ostatecznie decyzje w tym temacie podejmować będą ograny do tego uprawnione. Dotychczas w Europie zajmowano się problemem broni konwencjonalnej i ograniczało się to w zazwyczaj do jej wysadzania na miejscu. Poza Europą były przypadki, kiedy wyciągano broń chemiczną z mórz oraz oceanów i ją niszczono. Europosłanka Anna Fotyga wzięła udział w tym Konferencji i stwierdziła, że fakt, że Komisja Europejska podjęła się tego tematu, świadczy o powadze sytuacji. Fotyga podkreśla, że bardzo ważnym krokiem jest to, że KE zdecydowała się na rozwiązanie tego problemu.

Powiązane artykuły

Do czego przydają się rozpylacze typu trigger?

Niezwykle przydatne i bardzo praktyczne jest użycie triggerów. Znajdą one swoje zastosowanie zarówno w domowych warunkach, jak i wielu innych przypadkach, z powodzeniem można je stosować w ogrodach...

23 wrzesień 2024 /
OU
Czytaj więcej

Wygodny kurier w weekendy

Wyobraź sobie, że masz pilną paczkę do wysłania w sobotę lub niedzielę. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wygodnego kuriera, który dostarcza paczki również w weekend...

29 czerwiec 2023 /
TD
Czytaj więcej

Czym wyczyścić kafelki w łazience i kuchni?

Czyszczenie kafelek w kuchni czy łazience jedynie pozornie jest prostym zadaniem. W rzeczywistości powierzchnie te są narażone na liczne rodzaje zabrudzeń.

7 lipiec 2022 /
KC
Czytaj więcej