Świat EKO

Jak działają separatory szlamu?

Urządzenia takie jak separatory szlamu ciągle są mało popularne w naszym kraju. Jednak coraz większa troska o stan środowiska naturalnego oraz rosnące ceny wody wpływają na zwiększenie zainteresowania tym rozwiązaniem. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są te maszyny i jak one działają.

Separatory szlamu – co to takiego

Przeznaczeniem tego rodzaju maszyn jest odzyskiwanie czystej wody, której używa się w trakcie wiercenia lub cięcia narzędziami z diamentowymi elementami. Separator dokładnie rozdziela ciecz od zanieczyszczeń, które formowane są w suchy betonowy brykiet. Odpady takie traktowane są jako zwykły gruz budowlany, a ich utylizacja nie wiąże się z kłopotliwą i kosztowną procedurą, w przeciwieństwie do szlamu betonowego. Jest to duża zaleta przemawiająca za stosowaniem tego rodzaju urządzeń na co dzień.

Dzięki separatorom zarówno zużycie wody, jak i też jej marnowanie jest zminimalizowane, ponieważ może być ona wykorzystywana podczas kolejnych wierceń lub cięć. Woda taka może być wielokrotnie odzyskiwana, bez konieczności pobierania dużej jej ilości z sieci wodociągowej. Jak widać, maszyny takie jak separatory szlamu są nie tylko ekologiczne, ale także pozwalają na zmniejszenie opłat za wodę. 

Jak działają separatory szlamu

Sam proces separacji nie jest specjalnie skomplikowany, jest za to bardzo skuteczny. Każdy typowy separator szlamu składa się z prasy komorowej, czyli z płyt, które pokryte są tkaniną filtracyjną. Szlam, który ma zostać odwodniony, najpierw mieszany jest z wapnem palonym. Dzięki temu zachowany zostaje niski stopień uwodnienia, a separacja wody od odpadów jest znacznie łatwiejsza. 

W kolejnym kroku szlam jest wtłaczany do komory z użyciem pompy pneumatycznej, gdzie trafia między rozwarte płyty filtrujące. Poziom napełnienia zbiornika kontrolowany jest przez specjalny czujnik. Gdy prasa jest całkowicie pełna, może rozpocząć się proces odwadniania, czyli dehydratacji szlamu. Tłok hydrauliczny popycha ku sobie płyty, a te naciskają na szlam. Siłą nacisku tłok doprowadza do odsączenia wody i zmniejszenia objętości pozostałego osadu.

Efektem jest z jednej strony czysta woda, a z drugiej brykiet betonowy. Separatory szlamu doskonale sprawdzają się na placach budowy, a także podczas modernizacji istniejących już obiektów. Są ogromnie przydatne wszędzie tam, gdzie do pracy z betonem używa się wszelkiego rodzaju narzędzi diamentowych. By efekt był zadowalający, ważne jest oczywiście by korzystać jedynie z urządzeń wysokiej jakości.

Powiązane artykuły

Recykling plastiku - kluczowy proces ku lepszej przyszłości

Kiedy patrzymy na plastikową butelkę, widzimy coś, co służyło nam raz, a potem trafiło do kosza. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co dzieje się z tym plastikiem po wyrzuceniu? Czy nie jest...

3 luty 2025 /
FF
Czytaj więcej

Jakich maszyn używa się do recyklingu PET?

Recykling PET, czyli poli(tereftalanu etylenu), jest kluczowym procesem w dzisiejszych czasach, mającym na celu ochronę środowiska naturalnego. Zadanie to nie byłoby możliwe bez specjalistycznych m...

3 luty 2025 /
XG
Czytaj więcej

Okna PVC - jak wybrać?

Wybór odpowiednich okien do domu to nie lada wyzwanie. Z jednej strony, chcemy aby były one estetyczne i pasowały do stylu naszego domu, z drugiej zaś strony, muszą spełniać szereg praktycznych fun...

4 czerwiec 2024 /
BQ
Czytaj więcej