Świat EKO

Dlaczego warto wybrać ekogroszek?

W poszukiwaniu niedrogich i wydajnych sposobów na ogrzanie domu warto zdecydować się na ekogroszek. Paliwo to ma wiele zalet i stanowi godną uwagi alternatywę nie tylko dla węgla kamiennego, brykietów czy drewna. W czasach coraz wyższych i niestabilnych cen gazu ziemnego można zauważyć też odwrót od błękitnego paliwa na rzecz choćby ekogroszku. Nowoczesne piece na ekogroszek są wydajne, proste w obsłudze i szczególnie dobrze sprawdzają się w sezonie grzewczym.

Czy groszek jest naprawdę eko?

Mimo że ekogroszek należy do paliw stałych produkowanych z węgla kamiennego bądź brunatnego, śmiało można nazwać go produktem o niskiej szkodliwości dla środowiska. Owszem, pod tym względem przegrywa z pompami ciepła czy energetyką solarną, ale już wygrywa z węglem czy nawet drewnem i brykietami. W przeciwieństwie do węgla ekogroszek zawiera śladowe ilości siarki, co przekłada się między innymi na niewielkie wytwarzanie popiołu. Podczas spalania emitowane są też minimalne ilości gazów cieplarnianych. Warto pamiętać, że popiół powstający ze spalania węgla jest groźny dla natury i są spore trudności z jego utylizacją lub z ponownym wykorzystaniem. Ogrzewanie ekogroszkiem jest także dużo mniej toksyczne dla środowiska niż przy ogrzewaniu olejem.

Zalety

Użytkownicy, którzy zainwestowali w nowoczesny piec na ekogroszek, przede wszystkim zachwalają wygodę. Przy tym rodzaju paliwa właściwie nie trzeba martwić się o pożądaną temperaturę w pomieszczeniach. Wystarczy tylko dobrać moc grzewczą kotła do kubatury domu i zastosowanej izolacji termicznej, żeby móc cieszyć się przyjemną temperaturą jesienią, zimą i na przedwiośniu. Podczas zakupu pieca na ekogroszek, należy więc dokładnie określić potrzebną moc urządzenia – można uczynić to samodzielnie, korzystając z kalkulatorów lub skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy.

Ogromną zaletą kotłów retortowych jest ograniczona do minimum obsługa. Standardowo piece wyposażone są w wygodne podajniki ślimakowe, które odpowiadają za dozowanie groszku. Przy prawidłowo przeprowadzonej regulacji w godnych polecenia piecach retortowych proces grzewczy odbywa się automatycznie. Elektroniczne sterowanie pozwala także na podłączenie wentylatora, co jeszcze bardziej zwiększa komfort.

Jak wybrać paliwo?

Aby zmniejszyć koszty ogrzewania, wiele osób decyduje się na zakup ekogroszku latem. Jest sporo tańszy niż zimą. Przechowywanie też nie stanowi kłopotu, zwłaszcza że standardowo groszek pakuje się w szczelne foliowe worki po 20 lub 25 kg. Podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na wartość opałową i na niską zawartość popiołu. Kolejnym parametrem świadczącym o jakości ekogroszku jest spiekalność – powinna przekraczać 10.

Największą wadą wydaje się być cena pieców na ekogroszek. Ale też piece węglowe nowej generacji wymagają podobnych nakładów finansowych, a nie są tak wygodne jak te na ekogroszek. Stąd wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z lokalnej sieci ciepłowniczej, podczas modernizacji instalacji grzewczej coraz więcej osób decyduje się na zakup pieca retortowego na ekogroszek.

Powiązane artykuły

Poznaj ametyst - jeden z najsilniejszych kamieni naturalnych

Magiczna moc kamieni znana była już w czasach starożytnych. Wierzono, że niektóre kamienie sprawiają, że czujemy się lepiej i traktowano je jako talizmany, nosząc stale przy sobie. Również w domost...

21 lipiec 2023 /
FC
Czytaj więcej

Zero waste w łazience - kosmetyki i akcesoria

Główną ideą zero waste jest minimalizowanie ilości śmieci w swoim otoczeniu. Naszym zadaniem jest ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie plastikowych opakowań i jednorazowych przedmiotów. Zamias...

5 kwiecień 2019 /
IS
Czytaj więcej

Jak pozbyć się elektrośmieci?

Jak pozbyć się zużytego sprzętu gospodarstwa domowego, zepsutych narzędzi elektrycznych czy urządzeń sportowo-rekreacyjnych? Nie są to przecież zwyczajne odpady, które możemy, od tak, wynieść na śm...

25 luty 2019 /
IS
Czytaj więcej