Świat EKO

Dlaczego warto mieć las w słoiku?

Chcesz mieć w swoim domu elegancką roślinną dekorację, ale podlewanie i pielęgnacja nie są twoją mocną stroną? Sztuczne rośliny nie są dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Postaw na las w słoiku!

Las w słoiku - jak to działa?

Las w słoiku to zamknięty mini ekosystem. Potrafi radzić sobie sam, bez ingerencji człowieka. Schowane w słoju roślinki przeprowadzają fotosyntezę, a woda krąży w zamkniętym obiegu - rośliny pobierają ją przez korzenie, następnie paruje, a potem się skrapla. Wyprodukowany przez rośliny tlen zużywają bakterie, które następnie wytwarzają dwutlenek węgla. Zadaniem bakterii jest też rozkładanie martwych elementów roślin, które przekształcają w składniki odżywcze. Najpopularniejszy las w słoiku powstał w 1960 roku. Stworzył go Davit Latimer, francuski botanik. Po tym jak podlał rośliny w 1972 roku, słój stał zamknięty przez 40 lat. Najczęściej w słoju sadzi się paprocie, mchy, i miniaturowy bluszcz. 

Wynalazek, który wiele zmienił

Za wynalazcę terrariów dla roślin uchodzi londyński lekarz Nathaniel Bagshaw Ward (1971-1868), który był też botanikiem amatorem. Około 1829 roku wymyślił szklane skrzynie do transportu roślin. Zaczęto je nazywać wardian cases. W tamtym czasie przewiezienie do Europy egzotycznych gatunków roślin było trudne - wielomiesięczna żegluga, brak światła i powietrze przesycone wodą morską sprawiały, że rośliny łatwo ginęły. Jeśli już jakieś udało się przetransportować, do zwykle w postaci nasion lub kłączy. Dzięki wynalazkowi Warda rośliny zaczęły masowo trafiać do Europy i innych części świata. To właśnie dzięki wardian cases powstała plantacja Assam w Indiach, dzięki 20 tysiącom sadzonek herbaty przewiezionym z Chin. Eleganckie wiktoriańskie domy również skorzystały z wynalazku Warda. Bujne roślinne dekoracje w szklanej skrzyni często zdobiły wnętrza w tamtej epoce. Dziś lasy w szkle znów cieszą się popularnością, a zamiast wardian cases stosuje się szklane słoiki. 

Zalety lasu w słoiku - dlaczego warto go mieć?

Las w słoiku jest łatwy do samodzielnego wykonania, a stworzenie tego typu dekoracji nie zajmuje dużo czasu, przynosi za to sporą satysfakcję. Jeśli się na niego zdecydujesz, wkrótce przekonasz się, że obserwowanie biosfery zamkniętej w słoiku jest fascynującym zajęciem. Jako że las w słoiku tworzy samowystarczalny ekosystem, nie trzeba go podlewać. Jest to więc świetny sposób, by mieć w mieszkaniu coś zielonego, szczególnie dla tych osób, które dużo podróżują lub po prostu zapominają o podlewaniu. Zamknięty w słoiku las będzie nietuzinkową ozdobą wnętrza, zwłaszcza gdy wykorzysta się interesujące naczynie, takie jak szklane klosze z podstawką betonową, takie jak prezentowane chociażby w ofercie: https://limestore.pl/248-szklo-w-betonie.

Powiązane artykuły

Do czego przydają się rozpylacze typu trigger?

Niezwykle przydatne i bardzo praktyczne jest użycie triggerów. Znajdą one swoje zastosowanie zarówno w domowych warunkach, jak i wielu innych przypadkach, z powodzeniem można je stosować w ogrodach...

23 wrzesień 2024 /
OU
Czytaj więcej

Wygodny kurier w weekendy

Wyobraź sobie, że masz pilną paczkę do wysłania w sobotę lub niedzielę. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wygodnego kuriera, który dostarcza paczki również w weekend...

29 czerwiec 2023 /
TD
Czytaj więcej

Czym wyczyścić kafelki w łazience i kuchni?

Czyszczenie kafelek w kuchni czy łazience jedynie pozornie jest prostym zadaniem. W rzeczywistości powierzchnie te są narażone na liczne rodzaje zabrudzeń.

7 lipiec 2022 /
KC
Czytaj więcej